دستگاه دانهول (لرزه نگار درون چاهی)

دستگاه دانهول

در تمام پروژه‌ها و طرح­هاي عمراني، ويژگي و خصوصيتي كه به مهندسين ديد لازم را جهت طراحي سازه مي‌دهد، مدول‌هاي الاستيك ديناميكي مواد تشكيل دهندة محدوده‌اي است كه سازه بر روي آن اجرا خواهد شد.

 اين كميت‌ها را علاوه بر انجام آزمايش های ژئوتكنيكي، مي‌توان با داشتن اطلاعاتي از دانسيته، سرعت موج طولي و سرعت موج عرضي (برشي) در مواد مورد نظر محاسبه نمود. بنابر­اين براي به دست آوردن كميت‌هاي ياد شده در يك منطقه، لازم است علاوه بر اندازه‌گيري سرعت امواج طولي (Vp)، پروفيل‌هايي جهت تعيين سرعت موج برشي (Vs) نيز برداشت شود.

تست دانهول یا روش لرزه نگاری درون چاهی یکی از روش های لرزه نگاری است که برای اندازه گیری مستقیم سرعت امواج کشسان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش در مقایسه با سایر روش های دانهول یا درون چاهی به دلیل سهولت و سرعت اجرا و هزینه پائین، در مطالعات مهندسی کاربرد بیشتری دارد.

اساس کار در این روش، اندازه گیری زمان سیر موج از سطح زمین تا اعماق مختلف است. بدین منظور یک لرزه نگار دانهول که معمولاً شامل سه حسگر عمود بر هم می‌باشد،  توسط کابل در اعماق مختلف داخل گمانه قرار داده شده و امواج لرزه ای حاصل از چشمه لرزه ای (نظیر چکش یا مواد منفجره) در نزدیکی دهانه گمانه، توسط دستگاه دانهول ثبت می‌گردد.

دستگاه دانهول SYSMATRACK ساخت کشور ایتالیا در حال حاضر پرفروش ترین دستگاه دانهول موجود در ایران می‌باشد.

دستگاه دانهول
دستگاه دانهول SYSMATARCK

دسنگاه دانهول SYSMATRACK در دو مدل 12 و 24 کاناله تولید و ارائه می‌گردد.  اطلاعات کامل فنی لرزه نگار درون چاهی SYSMATRACK از طریق لینک زیر قابل مشاهده است.
[av_button label=’مشخصات دستگاه دانهول مدل SYSMATARCK’ link=’post,1514′ link_target=’_blank’ size=’medium’ position=’center’ icon_select=’yes’ icon_hover=’aviaTBicon_hover’ icon=’ue837′ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ admin_preview_bg=”]

کیفیت بالا، گارانتی دو ساله، قیمت فوق العاده (تقریباً هم قیمت با دستگاه 3 کاناله!) و کاربردهای فراوان دیگر این دستگاه دانهول در مطالعات لرزه نگاری سطحی انکساری، MASW، HVSR، SASW و REMI باعث استفاده روز افزون این دستگاه لرزه نگار درون چاهی در مطالعات ژئوتکنیکی در ایران گردیده است.