مگنتومتر پروتون GSM-19T شرکت GEM

مگنتومتر یا مغناطیس سنج پروتون GSM-19T ساخت شرکت GEM، در حال حاضر پرفروش ترین و دقیق ترین مغناطیس سنج پروتون در دنیا است. شرکت کانادایی  GEM از سال  ۱۹۸۰ پیشرو در عرضه تکنولوژی های نوین مگنتومتری در حساسیت های مختلف بوده و تولیدکننده سری کامل مگنتومتر ، گرادیان سنج و  VLF می باشد. در برداشتهايي که بر روي زمين انجام مي گيرند،

مفناطیس سنج پروتون معمولا بيشترين کاربرد را داشته و برخلاف Fluxgate، اين نوع تنها قابليت اندازه گيري بشدت ميدان مغناطيسي زمين را داراست که اندازه گیری در این روش بسیار ساده و سریع است. اين نوع اندازه گيري با عنوان اندازه گيري ميدان کلي ناميده مي گردد.
بخش حساس اين دستگاه مگنتومتر به شکل استوانه اي مي باشد که بوسيله مايعي اشباع از اتمهاي هيدروژن پر شده و توسط يک سيم پيچ احاطه شده است. مايعي که درون استوانه وجود دارد شامل بخشهايي مانند آب، نفت و الکل مي باشد.

شدت ميدان مغناطيسي که اين دستگاه مي تواند نشان دهد در حد 0.05 نانوتسلا است. اين دستگاه نيز با گذشت زمان خطاي محسوسي ندارد. يکي از مهمترين مزاياي مغناطیس سنج precession سادگي و قابليت اطمينان بالا مي باشد.

استفاده از دستگاه توسط یک نفر به تنهایی امکان پذیر است  و برداشت های مگنتومتری بسیار دقیق با این دستگاه تا 10 هکتار در روز قابل اجرا است.

مگنتومتر GEM مدل GSM-19T در حال حاضر پر فروش ترین دستگاه مغناطیس سنجی در ایران می باشد که بصورت گسترده در پروژه های اکتشاف معدن بخصوص معادن آهن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مگنتومتر

مشخصات دستگاه مگنتومتر GEM مدل GSM-19T

دقت بالای ۰٫۰۵ گاما

تحمل تغییرات ۷۰۰۰ گاما در هر متر

قابلیت ۲ برداشت  در هر ثانیه

دقت GPS کمتر از ۱ متر

ذخیره بیش از ۵۰۰۰۰۰۰ قرائت

نمایش نمودار برداشت مغناطیسی

قابلیت اتصال ماژول VLF